Vahap Seçer’ e Mut Zeytinyağı

Sıradaki içerik:

Vahap Seçer’ e Mut Zeytinyağı

e
sv

Adana Meteoroloji Bölge Müdürü AYGÜN: ”Mut İklimi Zeytin İçin Mükemmel”

866 okunma — 10 Eylül 2019 15:42
Serdar AYGÜN: ''Mut İklimi Zeytin Ağaçları İçin Mükemmel''
Meteoroloji 6. Bölge Müdürü: ''Mut İklimi Zeytin Ağaçları İçin Mükemmel'' dedi.
Meteoroloji 6. Bölge Müdürü: ”Mut İklimi Zeytin Ağaçları İçin Mükemmel” dedi.

Adana Meteoroloji Bölge Müdürü Serdar AYGÜN; Mut Zeytinyağı üretimini ve Mut Zeytini’ nin diğer yörelere göre üstün özelliklerini incelemek için, Mut ilçesine geldi. 12,5 milyon kayıtlı zeytin ağacı bulunan Mut yöresinde; kayıtsız olan ağaçlarla birlikte toplam 15 milyon zeytin ağacı olduğu tahmin ediliyor.

Meteoroloji 6. Bölge Müdürü Serdar AYGÜN; beraberinde Mersin Meteoroloji İl Müdürü Dr. Hakan DOĞAN ve Silifke Meteoroloji İlçe Müdürü Sıddık Şen ile birlikte Mut’ ta bulunan 1300 yaşındaki Anıt Zeytin Ağacı’ nı ziyaret ettiler. Ardından Mut Zeytinyağı ve Mut Zeytini üretim tesisi İzorya’ da temaslarda bulundular.

Adana Meteoroloji Bölge Müdürü Mut Zeytinyağı' nın iklimsel özelliklerini inceledi.
Adana Meteoroloji Bölge Müdürü Mut Zeytinyağı’ nın iklimsel özelliklerini inceledi.

Mut Zeytinyağı ve Mut Zeytini üretim tesisi İzorya’ da, Mut ikliminin zeytin üretimine etkileri ile bilgi alan Serdar AYGÜN ve beraberindeki heyet; şirket yetkilisi Erdoğan ŞENTÜRK’ ten Mut Zeytini’ nin üstün özellikleri ile ilgili ve nitelikli Mut Zeytini’ nden üretilen Mut Zeytinyağı ile ilgili bilgi alış-verişinde bulundular.

MUT ZEYTİNİ’ NİN RAF ÖMRÜ DAHA UZUN:

Akdeniz Bölgesi ve İç Anadolu Bölgesi’ nin geçiş noktasında bulunan Mut ilçesi’ nin her iki iklimin de özelliklerini taşıdığını dile getiren Erdoğan ŞENTÜRK; ”bu sayede Mut Zeytini’ nin raf ömrü daha uzun” dedi. ”Yaptığımız laboratuvar analizlerine göre Mut ilçesinin iklimi ve toprak yapısı sayesinde ürettiğimiz Mut Zeytinyağı’ nın dayanım süresi, diğer yörelere göre daha uzun. Ürettiğimiz günkü lezzetini ve kalitesini uzun süre koruyor” şeklinde konuştu.

MUT İKLİMİ ZEYTİN İÇİN MÜKEMMEL:

Adana Meteoroloji Bölge Müdürü Serdar AYGÜN’ de ”Mut iklimi zeytin için mükemmel, Mut’ un yerel çeşitlerini önemsiyoruz” dedi.

YEREL MUT ZEYTİNLERİ LİTERATÜRE GİRİYOR:

Geçen yıldan bu güne Mut Yöresi’ nde bulunan yerel zeytin çeşitlerinin literatüre kazandırılması ile ilgili Mersin Valiliği’ nin ve de İzorya Zeytinyağı firmasının katkılarıyla yaptıkları projenin ayrıntılarından bahseden Mersin Meteoroloji İl Müdürü Dr. Hakan DOĞAN’ da katkılarından ötürü ŞENTÜRK’ e teşekkür ederek ”Mut, gelecekte Dünya’ da parmakla gösterilen bir zeytin merkezi olacak” dedi.

YÜKSEK POLİFENOLLÜ ZEYTİNYAĞI ÜRETİYORUZ:

Mut Zeytinyağı’ nın sağlığa yararlı fenolik bileşenler açısından zengin olduğunu dile getiren, İzorya Zeytinyağı Yetkilisi Erdoğan ŞENTÜRK; ” laboratuvar sonuçları gösterdi ki Mut Zeytinyağı iklim özellikleri ve erken hasat geleneği sayesinde üstün niteliklidir ve yüksek polifenollü zeytinyağını, büyük miktarlarda üretebilme kabiliyetine sahibiz” dedi.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.