Zeytinyağı Çeşitleri

Yalnızca zeytin ağacı (Olea europaea L.) meyvelerinden elde edilmiş yağlardır. Çözücü kullanılarak ekstrakte olan veya reesterifikasyon işlemi vasıtası ile doğal trigliserid yapısı değiştirilmiş yağlar, ve diğer yağlarla karışımı bu tanımın dışında kalmaktadır.

Naturel Zeytinyağı: Zeytin ağacından elde edilen meyveden doğal özelliklerinde değişikliğe neden olmayacak bir sıcaklıkta, yalnızca yıkama, dekantasyon işlemi, santrifüj ve filtre işlemleri gibi fiziksel işlemlerle üretilen; kendi kategorisindeki ürünlerin fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerini bünyesinde barındıran yağları ifade etmektedir.

Natürel Zeytinyağı Çeşitleri:

1 .Natürel Sızma Zeytinyağı: Oleik asit bakımından serbest yağ asitliği; her 100 gramda 0,8 gramdan fazla olmayan ve direk olarak tüketmek için uygun olan yağlar; naturel sızma zeytinyağı ya da sızma zeytinyağı olarak adlandırılır.

2. Natürel birinci zeytinyağı: Oleik asit bakımından serbest yağ asitliği; her l00 gramda 2,0 gramdan fazla olmayan ve direk olarak tüketmek için uygun olan yağlar; naturel birinci zeytinyağı olarak adlandırılır.

3. Rafinajlık Zeytinyağı / Ham Zeytinyağı: Oleik asit bakımından serbest yağ asitliği; her 100 gramda 2,0 gramdan fazla olan ya da duyusal olarak ve karakteristik özellikleri bakımından doğrudan tüketime uygun bulnumayan, rafinasyon veya teknik amaçlı kullanıma uygun olan zeytinyağları ham zeytinyağı olarak adlandırılmaktadır.

Rafine Zeytinyağı: Rafinajlık ya da ham zeytinyağı olarak tabir edilen zeytinyağının; doğal trigliserid yapılarında herhangibir değişikliğe yol açmayan metodlarla rafine edilmeleri sonucu elde edilen zeytinyağları rafine zeytinyağı olarak adlandırılmaktadır. Rafine zeytinyağında; oleik asit bakımından serbest yağ asitliği her l00 gramda en fazla 0,3 gramdır.

Riviera Zeytinyağı: Rafine zeytinyağı ve naturel zeytinyağı karışımından oluşmaktadır. Riviera Zeytinyağında oleik asit bakımından serbest yağ asitliği; her l00 gramda, en fazla l,0 gramdır.

Çeşnili zeytinyağı: Zeytinyağlarına çeşitli baharat, bitki, sebze ve meyvelerin ilave edilmesi sonucu elde edilen, ve diğer özellikleri ile kendi kategorisindeki ürünlerin özelliklerini taşıyan yağa verilen isimdir.

 

ZEYTİNYAĞINDA ASİT ÖLÇÜMÜ NASIL YAPILIR?

İlk olarak 10gram zeytinyağı tartılır.

Ardından zeytinyağının üzerine 30ml Alkol Ether eklenir

Daha sonra özel hazırlanmış solüsyonla titrasyon işlemine geçilir.

Yani zeytinyağı ve alkol ether karışımının içine yavaş yavaş solüsyon ileve edilerek çalkalanır.

Solüsyon, alkol ether-zeytinyağı karışımına nüfus ettikçe numunemizin rengi değişmeye başlayacaktır.

Numunenin rengi pembeye döndüğünde okuduğumuz değer, zeytinyağının oleik asit cinsinden serbest yağ asitliğini verir.

 

Doğal Zeytinyağı Asit Oranına Göre Nasıl Sınıflandırılır?

 

0-0,8 Asit arası: Naturel Sızma Zeytinyağı

0,8-2,00 Asit arası: Naturel Birinci Zeytinyağı

˃2,00: Rafinajlık Zeytinyağı

VİDEO İÇİN TIKLAYIN

  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.