Mut Zeytini Değerlendirme Toplantısı Vali Su Başkanlığında Gerçekleştirildi:

Sıradaki içerik:

Mut Zeytini Değerlendirme Toplantısı Vali Su Başkanlığında Gerçekleştirildi:

e
sv

BAŞKONSOLOS MENDELİ “MUT ZEYTİNYAĞI’ NIN AROMASI FARKLI”

857 okunma — 16 Ocak 2020 17:38
KKTC Başkonsolosu Mendeli, ''Mut Zeytinyağı' nın Aroması Farklı''

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe MENDELİ, Mut Zeytinyağı üretim tesislerini inceledi. 15 milyon zeytin ağacı varlığıyla son zamanlarda adından söz ettiren Mut İlçesi’ nde, Mut Zeytini ve Mut Zeytinyağı üretimi konusunda bilgi alan Zalihe Mendeli, Mut Zeytininin dalından sofraya olan yolculuğunu; ve üretim aşamalarını tetkik etti. Tesiste o anda taze olarak üretilen Mut Zeytinyağı’ nı tadan Mendeli, “Mut Zeytinyağı’ nın farklı bir aroması var” şeklinde konuştu.

Başkonsolos Mendeli, ''Mut Zeytinyağı' nın Aroması Farklı''.
Başkonsolos Mendeli, ”Mut Zeytinyağı’ nın Aroması Farklı”

“KKTC ve MUT ARASINDA TİCARETİ GELİŞTİRMELİYİZ”

Mut Zeytini’ nden üretilen diğer ürünleri de inceleyen KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe MENDELİ;  Kıbrıs Türk Ticaret odasıyla ve Kuzey Kıbrıslı iş insanlarıyla iş birliği yaparak Mut’ a bir heyet getirme çalışmalarına başlayacaklarını dile getirdi. Kıbrıs’ tan gelen heyetin Mut’ ta bulunan zeytin ve zeytinyağı üretim tesislerini ve yine Mut’ ta bulunan peynir üretim tesislerinin yerinde inceleyerek ticaretin geliştirilmesi konusuna vurgu yaptı. Ayrıca Mut’ ta da sanayici ve iş insanlarının da Kıbrıs’ ı ziyaret ederek işbirliği yapılması konusu gündeme geldi.

Başkonsolos Mendeli, ''Mut Zeytinyağı' nın Aroması Farklı''
Başkonsolos Mendeli, ”Mut Zeytinyağı’ nın Aroması Farklı” Şeklinde Konuştu

“MUT ZEYTİNİ’ Nİ KİMLİKLENDİRECEĞİZ, GEN BAHÇESİ OLUŞTURACAĞIZ”

KKTC Mersin Başkonsolosu Zalihe MENDELİ’ nin ziyaretleri esnasında, Mut Zeytini ve Mut Zeytinyağı hakkında bilgi veren Mut Kaymakamı Muammer KÖKEN; “Mut’ ta zeytin ilaçsız yetişiyor” dedi. Ayrıca Mut Zeytini ile ilgili planladıkları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Kaymakam KÖKEN; Mut’ ta bulunan 10 dönüm üzeri zeytin bahçelerinin kimliklendirilmesi ile ilgili mütalaa başlattıklarını kaydetti. Mersin Valiliği ile birlikte başlatmış oldukları çalışmalar neticesinde, MUT ZEYTİNİ GEN BAHÇESİ tesis edeceklerini dile getiren Mut Kaymakamı Muammer KÖKEN; “Mut Zeytin ürünlerini farklılaştırıp derinleştirerek yeniden konumlandıracağız” dedi.

Kıbrıs Başkonsolosu Zalihe Mendeli, ''Mut Zeytinyağı' nın Aroması Farklı''
Kıbrıs Başkonsolosu Zalihe Mendeli, ”Mut Zeytinyağı’ nın Aroması Farklı”

“KIBRIS PORTAKALLI MUT ZEYTİNİ ÜRETELİM”

Ziyaret esnasında Mut Zeytinyağı üreticisi Erdoğan ŞENTÜRK; yüksek polifenollü Mut Zeytinyağları hakkında bilgi verirken “çok yakın bir zamanda, yüksek polifenollü Mut Zeytinyağı eczane raflarında yerini alacak ve reçetelere Mut Zeytinyağı yazılacak” şeklinde konuştu. ŞENTÜRK ardından Kıbrıs portakalı dolgulu Mut Zeytini, ve Kıbrıs Portakalı Aromalı Mut Zeytinyağı üretimi yaparak iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesi sağlanabilir önerisinde bulundu. Kıbrıs portakallı zeytin önerisine sıcak bakan MENDELİ; “iki ülke yetkilileri arasında konuşularak anlaşma sağlanabilir” şeklinde konuştu.

Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, ''Mut Zeytinyağı' nın Aroması Farklı''
Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli, ”Mut Zeytinyağı’ nın Aroması Farklı”

Ayrıca ziyarette Türk Sanayici ve İş insanlarının; Kuzey Kıbrıs’ ta yapabilecekleri yatırımlar değerlendirilirken, Mut ilçesinin de tüm yönleriyle yatırım için bir cazibe merkezi olduğuna dikkat çekildi.

Kıbrıs Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli Mut Zeytinyağı' nın Aroması Farklı
Kıbrıs Mersin Başkonsolosu Zalihe Mendeli Mut Zeytinyağı’ nın Aroması Farklı
KKTC Başkonsolosu Mendeli, ''Mut Zeytinyağı' nın Aroması Farklı''.
KKTC Başkonsolosu Mendeli, ”Mut Zeytinyağı’ nın Aroması Farklı”
  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.