MUT ZEYTİNİ GEN BAHÇESİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI:

Sıradaki içerik:

MUT ZEYTİNİ GEN BAHÇESİ İÇİN ÇALIŞMALAR BAŞLADI:

e
sv

İzorya’ da Zeytinyağı Tadım Eğitimi:

967 okunma — 04 Mart 2020 12:37
İzorya Zeytinyağı' nda Zeytinyağı Tadım Eğitimi Düzenlendi

Dünyaca ünlü zeytinyağı tadım uzmanı Birsen Can Pehlivan, Mut Zeytinyağı üreten İzorya Zeytinyağı çalışanlara yönelik zeytinyağı tadım eğitimi verdi. Eğitimde, kaliteli bir zeytinyağı elde edebilmek için üretimin her aşamasında dikkat edilmesi gerekenleri adım adım anlatan Pehlivan; zeytinyağı ambalajında plastik kullanılmaması yönünde uyarıda bulundu. Zeytinyağının plastiği en çok parçalayan gıdalardan olduğunu söyleyen Pehlivan, plastik ambalajın kanserojen etki yaptığına dikkat çekti. Pehlivan, “Zeytinyağı plastiği en çok parçalayan gıdalardan biri. Neredeyse gazlı içecekler kadar plastiği parçalayıp kendi bünyesinde alan, yeni materyallere, yeni moleküllere dönüştürebilen bir gıda. Bu nedenle zeytinyağının asla plastik malzemeyle temas etmemesi lazım. Ürünlerimizi kesinlikle koyu renk cam şişede, büyük ambalaj istiyorsak da teneke ambalajda depolamalıyız, taşımalıyız. Plastikle temas ettirdiğiniz zaman, plastiği parçalayıp kendi bünyesinde yeni moleküller oluşturduğunda kanserojen bileşenler oluşturuyor” dedi.

Mut Zeytinyağı üreten İzorya Zeytinyağı, kurum içi eğitim çalışmaları kapsamında, fabrika çalışanlarına yönelik olarak zeytinyağı tadım eğitimi düzenledi. Zeytinyağı tadımı konusunda Uluslararası bir kimliğe sahip olan Zeytinyağı Tadım ve Kalite Uzmanı Gıda Mühendisi Birsen Pehlivan’ın verdiği eğitime; fabrika çalışanlarının yanı sıra Mut Kaymakamı Muammer Köken, İlçe Tarım Müdürü Ekrem Bayır, Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gürsel Aydın ve konuklar katıldı.

İzorya Zeytinyağı' nda Zeytinyağı Tadım Eğitimi Düzenlendi
İzorya Zeytinyağı’ nda Zeytinyağı Tadım Eğitimi Düzenlendi

Zeytinyağı Tadım ve Kalite Uzmanı Birsen Can Pehlivan, İzorya Zeytinyağı ve İzorya Zeytin Tesisleri’ nde verdiği eğitimde; kaliteli bir zeytinyağı elde edebilmek için dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgiler verdi. Zeytinyağı üretiminde bahçeden fabrikaya kadar olan süreç, fabrikada üretim, depolama, ambalajlama ve taşınmasına kadar her aşamasında dikkat edilmesi gereken konuları adım adım anlatan Pehlivan; eğitime katılanları ayrıntılı şekilde bilgilendirdi.

Neden Zeytinyağı Tadımı Yaparız?

Zeytinyağının duyusal kalitesinin belirlenmesi için tadım yapıldığını belirten Pehlivan, “Zeytinyağının duyusal kalitesinin şu sınırlarda olması gerekir, diye belirtilen bir kanun var. Bu kanuna uymak için tadım yapılır. Bu tanımın, bu kodeksin verdiği sınıflandırmayı yapabilmek için; yani tattığınız naturel sızma zeytinyağı mı, naturel birinci zeytinyağı mı, yoksa rafinajlık bir zeytinyağı mı olduğunu belirlemek için zeytinyağı tadımı yapılır. Diğeri, bu tadımı İzorya Zeytinyağı Fabrikası’ nda yapmak çok güzel bir şey, burada olabilecek hataları tespit edebilmek için zeytinyağı tadımı yaparız. Zeytinyağını tattığınızda, üründe tespit ettiğiniz şey; bu fabrikada üretimin hangi standartlarda gittiğini gösterir. Kaliteyle üretilmiş mi, yoksa bazı hatalar mı yapılmış, bazı şeyler gözardı mı edilmiş, bazı şeyler gözden mi kaçmış, bu tür şeyleri tespit etmek üzere de zeytinyağı tadımı yapılır. En son aşamada da, daha çok tüketicinin ilgilendiği, yemeye uygun zeytinyağını tespit edebilmek için zeytinyağı tadımı yapılır” şeklinde konuştu.

Şentürk: "Zeytinyağı Üretiminde Eğitim Önemli"
Şentürk: “Zeytinyağı Üretiminde Eğitim Önemli”

Zeytinyağı Üretiminde Eğitim Önemli:

İzorya Zeytinyağı yetkilisi Erdoğan Şentürk yaptığı açıklamada; “Mut Zeytini çok özel, altın gibi değerli; bu nedenle ustalıkla işlenmeli değerine değer katılmalıdır. Tekniğine uygun işlenmeli, üstün nitelikli yağ elde edilmelidir. Bu nedenle İzorya Personeli, kaliteli zeytinyağı nasıl elde edilir, elimizdeki nefis Mut Zeytinine  katma değer nasıl kazandırılır, üretimde nelere dikkat edilmeli, zeytinyağı nasıl tadılır konularında eğitim aldılar. Ben buradan bizi kırmayıp Mut’ a kadar gelen Birsen Can Pehlivan Hocamıza teşekkür etmek istiyorum. Kendisi dünya çapında yapılan zeytinyağı kalite yarışmalarında jüri üyesidir, işinin ehli bir tadım uzmanıdır. Elimizdeki altının değerini daha iyi kavramamızı sağladı ve de İzorya personeline sezon öncesi hem moral oldu hem de kaliteyi daha da arttıracak bir çalışma oldu” şeklinde konuştu.

Mut Zeytinyağı Eczanelerde Satılacak:

Erdoğan Şentürk; “Dünyanın ilk zeytin hasatının gerçekleştiği Mut ilçesinde, zeytinler sofralık olarak hassas toplanmaktadır. Biz de bu zeytinlerin en sağlamlarını, en iyilerini seçip zeytinyağı üretiyoruz. Erken hasat edilen zeytinlerden yüksek polifenollü zeytinyağı üretiliyor. Polifenoller, zeytinyağının içerisinde bulunan sağlığa faydalı bileşenlerdir. Erken hasat edilmiş Mut Zeytinleri’ nden üretilen, Mut Zeytinyağı; polifenoller açısından zengindir. Yakın gelecekte bu şekilde üretilen yüksek polifenollü Mut Zeytinyağları eczanelerde satılacak” dedi.

İzorya Zeytinyağı' nda Zeytinyağı Tadım Eğitimi Düzenlendi
İzorya Zeytinyağı’ nda Zeytinyağı Tadım Eğitimi Düzenlendi

Polifenoller Kanserle Savaşıyor, Bakterileri Öldürüyor:

Zeytinyağının içerisindeki polifenollerin çok kıymetli olduğunu dile getiren ŞENTÜRK “polifenoller kanserle savaşıyor, bakterileri öldürüyor, tam bir şifa kaynağı” dedi. Zeytinyağının içerisinde bulunan polifenollerin yaklaşık %45-95′ inin vücudumuz tarafından emilebildiğine dikkat çeken ŞENTÜRK ” kısa süre sonra zeytinyağı, reçetelere yazılacak” şeklinde konuştu.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.