Mut Zeytinyağı’ nı Haluk Özenç Tattı

Sıradaki içerik:

Mut Zeytinyağı’ nı Haluk Özenç Tattı

e
sv

Kleopatra’ nın Güzellik İksiri Mut Zeytinyağı

2350 okunma — 21 Mart 2019 20:56
Gürsel Aydın: ''Kleopatra Güzelliğini Mut Zeytinyağı' na Borçlu''

1300 yaşındaki tescilli anıt zeytin ağacıyla Mut Zeytini ve Mut Zeytinyağı‘ nın geçmişinin çok eski olduğunu belirten Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gürsel Aydın’ dan çok konuşulacak iddia: “Kleopatra güzelliğini Mut Zeytinyağı‘ na borçlu.”

Kleopatra' nın Güzellik İksiri Mut Zeytinyağı
Gürsel Aydın: ”Kleopatra Güzelliğini Mut Zeytinyağı’ na Borçlu”

Mut Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gürsel Aydın, tarihe ışık tutacak çok önemli bir iddiada bulundu. 1300 yılı aşkın yaşıyla tescillenmiş anıt zeytin ağacının Mut’ta bulunduğunu belirten Gürsel Aydın; Milattan Önce (MÖ) 69-30 yıllarında yaşamış ve tarihe güzelliğiyle damga vuran Antik Mısır Kraliçesi Kleopatra’ nın güzelliğini Mut Zeytinyağı‘ na borçlu olduğunu söyledi. ”Mut ilçesinin tarihi de milattan öncesine dayanır” dedi.

Gürsel Aydın: ''Kleopatra Güzelliğini Mut Zeytinyağı' na Borçlu''
Kleopatra’ nın Güzellik İksiri Mut Zeytinyağı

Mut TSO Başkanı Aydın, “Kleopatra’ ya Milattan Önce 30 yıllarında Mut’ un köyü olan o zamanki ismiyle Masara Köyü’ nden zeytinyağı götürmüşler, Mut Zeytinyağı ile banyo yapmış. Kleopatra güzelliğini ona borçluymuş” dedi.

İddialarını arkeolojik kazılarda çıkan bulgulara ve üniversite bitirme tezlerine dayandıran Aydın şunları söyledi: “Selçuk Üniversitesi’nden bazı arkeologlar ve Mustafa Kemal Üniversitesi’ nden bir öğrenci burada araştırmalar yaptı. Buradaki arkeolojik kazılarda çıkan bulgulara göre ve tezlerden çıkan şeyler bunlar. Geçimli Mahallesiyle Diştaş Mahallesi arasındaki zeytinyağlarının çıkarılma yeri, Dikilitaş mevkiinin altındaki Alaoda diye bir kilise. Kaya mağara kilisesi. Onun alt tarafında zeytin küpleri var, yağ çıkarma yerleri var. Yağ çıkarma yerlerinde çıkarılmış hazırlanmış. Kaya havuzlara yağlar indirilmiş. Öyle tarihi yerler var, milattan önceki zamanlarda. Orada çıkarılan zeytinyağları gidiyormuş Tarsus’a. Kleopatra’ya gidiyormuş.”

Mut’ta Masara diye bir bölgenin bulunduğunu sözlerine ekleyen Gürsel Aydın, “Masara aslında yağ çıkarılan yermiş. Masura diye geçiyor. İspanya’da da var böyle bir yer. Biz şimdi buna Masara diyoruz. Dere Masara diyoruz hatta. Orada da 1300 yıllığa yakın zeytin ağacı var. Ama tescillenmedi. Tescillenen Haydar Mahallemizdeki 1300 yıllık anıt zeytin ağacımız halen yaşıyor ve halen ondan zeytinyağı çıkarıyoruz” şeklinde konuştu.

”MUT ZEYTİNYAĞI’ NA COĞRAFİ İŞARET ALDIK”

Mut zeytinyağına coğrafi marka işareti aldıklarını anımsatan Mut TSO Başkanı Gürsel Aydın, “2018 Eylül ayında Mut Zeytinyağı coğrafi tescili gerçekleşmiştir. Bundan sonra Mut Zeytinyağı ambalajlarında Türkiye haritasını içeren menşei işareti ve Mut Zeytinyağı logosu kullanılacaktır.” dedi.

”ZEYTİNDE AYVALIK TÜRÜ MUT’ A AİT”

Açıklamalarında ilçemiz için önemli bir bulguyu da paylaşan Gürsel Aydın, 9 Eylül Üniversitesi ve Mersin Valiliği tarafından yöresel türlerin tespiti çalışmasından bahsetti. Gürsel Aydın, “Ayvalık türünün % 80 Mut’a ait olduğu yönünde bilimsel bulgulara ulaşılmıştır” dedi.

”MUT, TARİH ÖNCESİ VE SONRASI ZEYTİNİN MERKEZİ OLMAYA DEVAM EDECEK”

Aydın konuşmasının devamında şunları söyledi: “Tariş her yıl ilçemizden Mut Zeytini ve Mut Zeytinyağı almaktadır. Marmara Birlik ilçemize yatırım yapacak olup, 1300 yıllık anıt ağacı ile zeytinin tarih öncesi ve sonrası merkezi olmaya devam edeceğiz.”

Haber: MEHMET GÜRBÜZ

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.