Gıda Öğrencileri İzorya’ da Zeytinyağı Ürettiler ve Tattılar

Sıradaki içerik:

Gıda Öğrencileri İzorya’ da Zeytinyağı Ürettiler ve Tattılar

e
sv

Zeytin Karasuyu İlaç Mı Oluyor?

1086 okunma — 10 Ocak 2022 16:01

Zeytinyağında Bulunan Polifenollerin Vücutta Emilimi Çok Yüksek

Zeytinyağı üretimi sırasında ortaya çıkan ve 3 bin yıldır atık madde olarak görülen zeytin karasuyundan sağlığa yararlı fenolik bileşenler (antioksidanlar) elde edilmesi için çalışma başlatıldı. Ankara Üniversitesi ve İzorya Zeytinyağı işbirliği ile yürütülen proje TAGEM tarafından destekleniyor.

Zeytin Karasuyundaki Polifenol Oranı Zeytinyağından Çok Daha Fazla

Son yıllarda zeytinyağında bulunan polifenollerin vücutta emiliminin çok yüksek olması sebebiyle sağlık için çok önemli olduğu anlaşıldı ve sektörde yüksek polifenollü zeytinyağı üreten firmaların sayısı gittikçe artıyor. Yapılan araştırmalarda zeytinin karasuyunda (zeytin acı suyu); zeytinyağından çok daha fazla fenolik bileşen bulunduğu anlaşıldı. Şu anda atık madde zannedilen zeytin karasuyunda bulunan fenolik bileşenler gram düzeyinde, zeytinyağında bulunan polifenoller ise miligram düzeyinde ifade ediliyor.

Mut İlçesi’ nde İlaçsız Zeytin Üretiliyor, İzorya Zeytinyağı Projeyi Destekliyor

Zeytin karasuyunda bulunan polifenollerin izole edilerek ya da sentezlenerek hem sağlığa yararlı bileşenlerin hem de atık olduğu düşünülen ürünün değerlendirilmesi amaçlanan projenin Ankara Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç.Dr. Özge ŞAKIYAN DEMİRKOL bulunmakta. İlaçsız zeytin yetiştiren Mut ilçesinde zeytinyağı üreten İzorya Zeytinyağı firmasının da desteklediği projenin tanıtımı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi

Zeytin Karasuyunda Bulunan Antioksidanlar Geri Kazanılacak

Yeşil Teknolojilerle Fenolik (Antioksidan) Maddeler Geri Kazanılacak

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı TAGEM tarafından desteklenen “Derin ötektik çözgenler kullanılarak yeşil teknolojilerle karasu fenolik bileşiklerinin ekstraksiyonu ve mikroenkapsülasyonu” isimli projenin açılış toplantısı Hayvan Sağlığı ve Gıda -Yem Araştırmaları Daire Başkanı Ramazan Bülbül’ün de katılımlarıyla gerçekleşti. Projede zeytinyağı üretimi sonucunda ortaya çıkan zeytin karasuyundan değerli fenolik maddelerin geri kazanımı amaçlanıyor.

Zeytin Karasuyundan Antioksidan Maddeler Sentezlenecek

3 Bin Yıllık Sorun Çözülüyor

İzorya Zeytinyağı Firması Yetkilisi Erdoğan ŞENTÜRK yaptığı açıklamada, projenin önemine değinirken; “ Mut ilçesi’ nde üretilen zeytinyağları genellikle yüksek polifenollü, zeytinyağı sektöründe 3 bin yıldır çözülemeyen karasu probleminin bu proje sayesinde ortadan kalkacağına ve zeytin karasuyunun hak ettiği değeri kazanacağına inancımız tamdır” dedi.

Zeytin Karasuyu İlaç Mı Oluyor?
  • Site İçi Yorumlar

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.