Ünlü Sanatçı Oğuz Aksaç’ a Mut Zeytinyağı:

Sıradaki içerik:

Ünlü Sanatçı Oğuz Aksaç’ a Mut Zeytinyağı:

e
sv

ZEYTİN REKOLTESİ TAHMİN EDİLİYOR:

787 okunma — 08 Ekim 2019 03:59
Zeytin rekolte tahmin heyeti Mut' ta

Zeytin rekolte tahmin heyeti Mut’ ta:

Türkiye genelinde 2019-2020 zeytin sezonunda üretilecek olan zeytin rekoltesini ve zeytinyağı rekoltesini  tespit etmek için UZZK tarafından (Ulusal Zeytin Ve Zeytinyağı Konseyi) görevlendirilen heyet, 15 milyon zeytin ağacı bulunan Mut ilçesinde incelemelerde bulundu.

Zeytinde rekolte tespit heyeti; ülkemizin ve Dünya’ nın önemli zeytin ve zeytinyağı üreticisi konumunda bulunan ve yaklaşık 15 milyon zeytin ağacı varlığıyla adından söz ettiren Mut ilçesinde, bu yıl gerçekleşmesi beklenen zeytin rekoltesini belirlemek amacıyla Mut zeytinliklerini yerinde incelediler. Zeytin rekoltesi ve zeytinyağı rekoltesi tahmini için, yetkililerle görüşmeler yapan tahmin heyeti; Mut Zeytinyağı ve Mut Zeytini üreten İzorya Zeytinyağı Fabrikasını ve İzorya Zeytin İşletmesi’ ni de ziyaret ettiler.

İzorya Zeytinyağı yetkilisi Erdoğan Şentürk’ ten bilgi alan; ve görüş alışverişinde bulunan zeytin rekolte tahmin heyeti, Mut’un zeytin ve zeytinyağı üretimi konusunda önemli bir konuma sahip olduğunu belirttiler, üretim tesislerini gezerek bilgi aldılar.

Zeytin rekolte tahmin heyeti Mut' ta
Zeytin rekolte tahmin heyeti Mut’ ta

Zeytin Rekolte Tahmin Heyetinde Bulunanlar:

Ziraat Mühendisi Ahmet Sarıkaya (Kristal Zeytinyağı- Ticaret ve Sanayi Kontuvarı Türk AŞ. Hammadde Satınalma Yöneticisi)

Dr. Mehmet Ulaş (Zeytincilik Araştırma Enstitüsü)

Yüksek Ziraat Mühendisi Çiğdem Ceren (Zeytincilik Araştırma Enstitüsü)

İLAÇSIZ ZEYTİN MUT’ TA YETİŞİR

Mut zeytini ve Mut Zeytinyağı rekoltesi ve özellikleri ile ilgili heyette bulunanları bilgilendiren İzorya Zeytinyağı yetkilisi Erdoğan Şentürk, Mut yöresinde zeytin üretilirken tarım ilacı kullanılmadığına dikkat çekti. Şentürk, “Mut yöresinin kendine has iklim özellikleri sayesinde hiç tarım ilacı kullanmadan zeytin üretilir. Dünya’da eşine ender rastlanan bir olay. Zeytin yetiştiren diğer yörelerde her sezon en az 7 kere ilaç yapılıyor. Bu özelliğiyle ilaçsız zeytin sadece Mut’ta yetişir. Sloganımız ise ‘Sağlık Zeytinden Zeytin Mut’tan” dedi.

MUT ZEYTİNYAĞI ECZANELERDE SATILACAK

Mut yöresinin kendine has iklimi ile hem leziz, hem de üst kalitede zeytinyağı üretilmesine olanak sağladığını belirten Şentürk, şöyle konuştu: “Dünya’nın ilk zeytin hasadı Mut’ta gerçekleşmektedir, bu sayede ürettiğimiz zeytinyağlarının çok büyük bir kısmı erken hasat edilen zeytinlerden yapılmaktadır. Erken hasat edilen zeytinlerden elde edilen zeytinyağı; sağlığa yararlı bileşenler, polifenoller açısından çok zengin olmaktadır. Polifenoller zeytinyağında bulunan, sağlık için faydalı bileşenlerdir, erken hasat edilen Mut Zeytinleri ile yüksek polifenol değerine sahip zeytinyağları üretebiliyoruz. Zeytinyağındaki polifenolün emilimi çok yüksek ve polifenollerin kanser hücreleri ile savaştığı kanıtlandı. Geleceğin kanser tedavisi Mut Zeytinyağı ile şekillenecek. Artık eczanelerde Mut Zeytinyağı göreceğiz ve reçetelere Mut Zeytinyağı yazılacak.”

Zeytinde Rekolte Tahmini 2019-2020
Zeytinde Rekolte Tahmini 2019-2020

MUT ZEYTİNYAĞI’ NIN 19 MADALYASI VAR

İzorya Zeytinyağı Firması’ nın Mut Zeytini’ nden elde etiği Mut Zeytinyağı’ nın yurt dışında ve yurt içinde yapılan zeytinyağı kalite yarışmalarından toplamda 19 madalya aldığını belirten Şentürk; ”geçtiğimiz yıllarda da 9 madalya aldık, 2 üstün lezzet ödülü aldık, ayrıca yurt dışından da 8 madalyamız var; Mut Zeytini için ve bizim için gurur verici” şeklinde konuştu.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.