Kleopatra’ nın Güzellik İksiri Mut Zeytinyağı

Sıradaki içerik:

Kleopatra’ nın Güzellik İksiri Mut Zeytinyağı

e
sv

Dünyada Eşsiz Mut Zeytinlerinin Tescil Süreci Hızlandı

1394 okunma — 22 Mayıs 2019 19:26
Dünyada Eşi Olmayan Mut Zeytinlerinin Tescil Süreci Hızlandı.

Anavatanı Mut olan ve nesli tükenmek üzere olan yerel zeytin çeşitleri literatüre giriyor.

Gen Kaynakların Karakterizasyonu ve Muhafazası Projesi Kapsamında, geçtiğimiz yıl başlatılan çalışmalara hız verildi.

Mut’ ta bulunan ve Dünya’ da eşi benzeri olmayan yerel zeytin çeşitlerinin tescili ile ilgili çalışmalar hız kazandı.

Geçtiğimiz yıl, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü tarafından başlatılan çalışma kapsamında görevli uzmanlar, nesli tükenmeye yüz tutmuş Mut zeytin çeşitlerinin literatüre kazandırılması ve tescili için tekrar Mut ilçesine geldiler.
Geçtiğimiz yıl tespit edilen zeytin ağaçlarının, çiçek dönemindeki durumunu ve davranışlarını inceleyen uzmanlar, DNA analizi yapıldığını ve numunesini aldıkları Mut zeytinlerinde benzerlik araştırması yapıldığını kaydettiler. Dal, yaprak ve meyve numunelerinin analizlerinin yapıldığını dile getiren uzmanlar, zeytin tiplerinin eşsiz olduğu kararına vardıklarını söylediler. Bahsi geçen Mut zeytinlerinin çeşit olarak tescil edilmesi amacıyla, çiçek döneminde alınan numuneler de incelenecek.

Dünyada Eşi Olmayan Mut Zeytinlerinin Tescil Süreci Hızlandı.
Dünyada Eşi Olmayan Mut Zeytinlerinin Tescil Süreci Hızlandı.

TESCİL EDİLECEK MUT ZEYTİNLERİ

Mut Çöp Aşı Zeytini (Yağlık)
Mut Yağ Aşı Zeytini (Yağlık)
Mut Topal Aşı Zeytini (Sofralık Siyah)

Emsalsiz Mut zeytin tiplerinin, çeşit olarak tescillenmesi amacıyla Mut’ a gelen uzmanlar;

Dr. Mehmet HAKAN
Neslihan UZUN – Yüksek Ziraat Mühendisi, zeytinyağı Tadım Panelisti (Zeytinyağı Tadım uzmanı)
Uğur GÜLOĞLU – Ziraat Mühendisi

İZORYA ZEYTİNYAĞI’ nda MİNİ TOPLANTI

Mut Zeytinleri’ nin çeşit olarak tescillenmesi amacıyla Mut’ a gelen heyet; konu ile ilgili fikir alış-verişinde bulunmak için İzorya Zeytinyağı ve İzorya Zeytin Üretim Tesislerini Ziyaret Ettiler. Konu ile ilgili İzorya Zeytinyağı yetkilisi Erdoğan ŞENTÜRK ile görüş alış-verişinde bulundular.

ŞENTÜRK ”Mut’ un Tarihi M.Ö. 2000 Yıllarına Dayanıyor”

Mut ilçesinde zeytin üretiminin çok eski yıllara dayandığını belirten Ziraat Mühendisi ŞENTÜRK, ”son yıllarda ilçemizde zeytin ağacı varlığı, 15 milyona ulaştı” dedi. Mut Zeytini’ nin önemli özelliklerinden bahseden Erdoğan ŞENTÜRK; ”ilaçsız zeytin sadece Mut’ ta yetişiyor, diğer yörelerde en az 7 kere tarım ilacı kullanılır, bu özelliğiyle Mut Zeytini eşsizdir” dedi. Son yıllarda Minör çeşitlerin ön plana çıktığını ifade eden ŞENTÜRK Mut Çöp Aşı zeytinlerinin ve Mut Yağ Aşı zeytinlerinin sağlığa yararlı bileşenler açısından çok zengin olduğunu, yüksek polifenol değerlerine sahip olduğunu dile getirdi. Ayrıca ”Kleopatra’ da Mut Zeytini’ ni kullanıyormuş” dedi.

YEREL ÇEŞİTLER UNUTULMAMALI

Yerel Zeytin Çeşitlerinin çok önemli olduğunu kaydeden ŞENTÜRK: son yıllarda, yerel çeşitlerimiz olan; Mut Çöp Aşı Zeytinleri, Mut Yağ Aşı Zeytinleri ve Mut Topal Aşı Zeytinleri’ nin periyodisite, ağacın büyüklüğü, çeşitlere talep olmaması gibi çeşitli sebeplerle kesilmeye başlandığını fark ettik, ve bu zeytinlerin önemini anlatmak amacıyla yerel çeşitlerimizde yüksek fiyat uygulaması yaparak dikat çekmek istedik, ve bu güne geldiğimizde başarılı olduğumuzu görüyoruz.” ”Nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olamn zeytinlerle ilgili yapılan çalışmalar bizi çok mutlu ediyor, Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsüne ve Mersin Valiliği’ ne teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

UZMANLAR MUT ZEYTİNYAĞI ‘NI TATTILAR

Mut yöresinin yerel zeytin çeşidi olan Mut Çöp Aşı Zeytin Çeşidi’ nden elde edilen yağı tadan Bornova Zeytincilik Araştırma Enstitüsü uzmanları; Mut Çöp Aşı Zeytini’ nnden elde edilen Mut Zeytinyağı’ nı çok beğendiler, yakıcılığının ve meyvemsiliğinin üst seviyede olduğunu dile getirdiler. Ayrıca zeytinyağı tadım uzmanı olan Ziraat Mühendisi Neslihan UZUN, tattıkları Mut Zeytinyağı’ da kusur olmadığını dile getirdi.

  • Site İçi Yorumlar

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.